O varení sa niekedy hovorí aj ako o alchýmii, pri ktorej treba dodržiavať presne stanovené pomery surovín, čas prípravy, teplotu a podobne, no aj tak sa stane, že sa výsledok nepodobá tomu, aký sme očakávali. Na to sú tu triky starých mám, ktoré zachraňovali ich, no spoľahnúť sa na ne môžeme aj dnes.
Staré, ale stále aktuálne rady
Pani E.F.Warrenová vydala v roku 1922 kuchársku knihu, v ktorej popisuje zopár tajomstiev z jej kuchyne. Vďaka nim sa nestresovala a dielo sa jej podarilo. Na konci knihy napísala triky, ktoré sa isto budú hodiť v domácnostiach aj dnešných moderných gazdiniek.
- Zjemnenie mäsa bez použitia tĺčika
Ten nebudete potrebovať, namiesto toho vložte mäso do hlbokého taniera naplneného troma lyžicami octu a jednou lyžicou olivového oleja. Steak nechajte odpočívať niekoľko hodín a priebežne ho otáčajte. Dosiahnete jemný a výživný kúsok mäsa.
- Neželané návštevy mravcov
Tieto malé potvory nám znepríjemňujú život v kuchyni, ale zbaviť sa ich môžeme jednoducho: pozdĺž kuchynskej linky uložte lístky šalvie, vytvoria akúsi hrádzu proti mravcom.
- Nadýchaný koláč po búchaní
Potom, ako nalejete cesto na koláč do formy, pobúchajte ním párkrát po stole, výsledok je zaručený.
- Uskladnenie polovice citróna
Nespotrebovali ste celý citrón a chcete ho uskladniť? Vložte ho do pohára so studenou vodou a tú vymeňte za čerstvú raz za týždeň.
- Pečivo zostane vláčne vďaka jablku
Koláče a každé pečivo, ktoré má tendenciu zosušiť sa, zostane vláčne práve vďaka jablku, ktoré ak ošúpete a uložíte k nim, zostanú dlhšie čerstvé.
- Koláčiky so zlatistou farbou
Dosiahnuť zlatistý povrch koláčikov a chrumkavú kôrku dokázala pani Warrenová tým, že cesto ešte pred pečením potrela sladkým mliekom.
- Cesto proti zápachu
Varenie kapusty sa nezaobíde bez jej charakteristickej vône, no dá sa tomu zabrániť, ak počas varenia obalíte okraj hrnca cestom na sušienky, ktoré je zabelené do utierky. Varenie bude v oveľa príjemnejšej aróme.