Prečo sa nedarí presadeným stromčekom

Presadili ste mladý stromček, no ten po chvíľke uhynul? Druhou možnosťou je, že síce žije, no nerastie a vyzerá veľmi biedne. V oboch prípadoch ste pri presádzaní pravdepodobne urobili niekoľko zásadných chýb. 

větvička
 
Pri prechádzke lesom, či lúkou neraz narazíme na mladé semenáčiky, ktoré si vykopeme a odnesieme domov. Áno, ak si práve hovoríte, že stromčeky nemôžeme vykopávať kde sa nám zachce, máte pravdu. Povedzme si však úprimne, kto z nás sa už aspoň raz na krásny, mladý stromček neulakomil. Navyše ak rastie uprostred lesnej cesty, alebo tesne pri koľajniciach, existuje len malá šanca, že prežije. Stromčeky sa nám môžu vysemeniť aj na pozemku. Ak tak urobili na mieste, kde sa nám to nehodí, neostáva nám nič iné ako ich presadiť.
 

3 základné kroky úspešného presádzania

 

  • Prvým krokom je správne vykopanie stromčeka. Nikdy sa ich nesnažte vyťahovať rukou, alebo iba podobrať nožíkom, či iným predmetom. Použite rýľ, ktorým kopte zo strany, kde nerastie koreň. Inak by ste ho logicky presekli. To uvidíte tak, že odhrniete trochu hliny okolo kmienka. Ihneď uvidíte, ktorým smerom koreň rastie. Ten musíte vykopať celý. Preto stromček neťahajte, ale kopte až kým sa zo zeme sám neuvoľní.

 rýč

  • Ak budete stromček vykopávať mimo svojho pozemku, vždy z miesta kde rástol odoberte aspoň malé vedierko hliny. Táto materská zemina, obsahuje huby a baktérie, s ktorými žijú korene stromčeka v symbióze. To je jeden z dôvodov, prečo sa mu nemusí na novom mieste dariť. Pred vysadením vykopte jamu, do nej nasypte túto zeminu a stromček posaďte do nej. Ak zistíte, že ste si jej domov doniesli málo, zmiešajte ju s hlinou, ktorá sa nachádza na danom mieste.

 

  • Poslednou dôležitou vecou je, aby ste stromčeku vybrali podobné miesto, na akom rástol. To znamená, že ak začal rásť v polotieni, presaďte ho do polotieňa. Ak rástol na priamom slnku, presaďte ho na priame slnko a tak ďalej.