Aj dnes je ešte pre mnohých ľudí pojem BIO a EKO neznámy. Mnohí majú pod touto skratkou mylnú predstavu o tom, čo to slovo predstavuje. Stretávame sa s množstvom mladých,ktorí sa snažia reprezentovať zdravý spôsob života a žijú v súlade s prírodou. Práve k tomu patrí význam ekologický a biologický.
Označenie BIO predstavuje, že daný výrobok bol vyrobený podľa zásad ekologického hospodárstva. V prípade rastlinného pôvodu to znamená, že pri pestovaní neboli použití herbicídy, pesticíd ani umelé hnojivá. V živočíšnom pôvode to kladie dôraz na minimalizáciu bolesti a utrpenia zvierat počas chovu.
V obchodoch sa preto často stretáme s Bio kozmetikou, Bio potravinami.
Skratka EKO sa využíva pre ekologicky šetrné výrobky. Aby produkt toto označenie získal musí byť šetrný najmä k prírode, k životnému prostrediu ale i ľuďom, počas celej doby. S ekologickými produktmi sa stretávame najmä v domácnostiach, od WC čističov, cez prostriedky na riad až po pracie prášky. Nesmú znečisťovať vodu, okolie, nespôsobujú alergické reakcie a nie sú počas výroby testované na zvieratách.
Názov NATUR pochádza zo slova naturálny, čiže prírodný. Nejde o oficiálne označenie ako napr. eko. Používa sa najmä v kozmetike, kde dokazuje svoj pôvod z prírody a prírodné zloženie, ktoré nezaťažuje ľudský organizmus. Toto označenie nám garantuje, že výrobok spĺňa prísne kritéria pre prírodnú kozmetiku.
Ako správne recyklovať odpad z domácnosti?
V každej domácnosti sa určite stretávate denno-denne s odpadom, ktorý produkuje každá domácnosť. Či sa už jedná o rastlinné zvyšky, zvyšky jedál alebo obalový materiál, každý vieme spracovať a znížiť jeho množstvo na minimum. Prinášame Vám zopár tipov a nápadov ako množstvo odpadu zminimalizovať.
- Rastlinné zvyšky z ovocia, zeleniny vieme zúžitkovať ako kompost pre izbové kvety alebo do záhrady
- Škrupiny z vajec sú vynikajúcim zdrojom vápnika, usušenú môžeme rozmixovať na jemný prášok a poslúžia nám ako hnojivo na izbové kvety
- Šupky z jabĺk a hrušiek sa dajú vysušiť a vyhotoviť si z nich voňavý sušený čaj
- Ananás si vieme vypestovať z odrezkov z vrchnej časti plodu, ktorý vložíme do misky z vodou. Po pár dňoch sa objavia korene, ktorými odrezok zasadíme do substrátu môžeme sa tešiť na vlastné ovocie. Takto zúžitkovať vieme aj odrezky zo zeleru, cibule a petržlenu.
- Obalový materiál ako krabice od mlieka, nám poslúžia na výrobu kŕmidla pre vtáčiky do záhrady na strom.
- Sieťky z citrónov alebo zemiakov nám skvele poslúžia ako drôtenka na čistenie pripálených riadov
- Ak máte radi šťavu z ovocia a zeleniny, dužinu nevyhadzujte. Vieme si z nej pripraviť chutné koláče, placky, fit tyčinky ale i husté polievky.
Podobne sa dá recyklovať ďalšie množstvo odpadkov a recyklovanie je dnes „in“. Preto je na každom jednom z nás, ako sa postaví k problému dnešnej doby a čo dobré vie urobiť nielen pre seba ale aj pre životné prostredie a našu planétu.