Poslednou dobou sa roztrhlo vrece s týmito zariadeniami, a stále viac a viac si ich ľudia kupujú. Čo to vlastne je? Je to zariadenie ktoré reaguje na vaše hlasové príkazy. Dokáže to veľa vecí. Povie vám to počasie, pridá mlieko do nákupného zoznamu, pustí vašu obľúbenú hudbu a tak ďalej. Dokonca si môžete kúpiť špeciálne žiarovky a potom pomocou vášho asistenta nastaviť intenzitu svetla, farbu, alebo ho rovno vypnúť.
Funguje aj s vašou smart televíziou, čiže až ste lenivý sa postaviť a ísť pre ovládač stačí poprosiť vášho hlasového asistenta nech dá iný kanál. Je to dobrý pomocník aj na nudu. Môže vám povedať vtip, pochváliť vzhľad alebo zahrať si s vami nejakú hru. Nebojte sa, nie je stále zapnutý aby vás odpočúval. Pred tým ako mu chcete niečo povedať, tak musíte vysloviť čarovné slovíčka. Každá spoločnosť to má inak. Pri Google home musíte vysloviť „Ok Google“ a až potom sa vám zapne a počúva vaše prianie.
Výhody a nevýhody
Výhody sú jednoznačné, ušetrí vám to veľa času či už pri hľadaní ovládača keď chcete prepnúť kanál, alebo nemusíte používať zbytočne papier na robenie nákupného zoznamu. Má to veľa príkazov k dispozícii a uľahčí vám to život či už časovo, alebo keď sa napríklad nudíte a nemáte čo robiť tak sa môžete porozprávať s vaším asistentom.
Jedna z nevýhod je väčšia cena. Google home klasická verzia sa pohybuje okolo 100€. Nie je to najdrahšie ale ani extra lacné. A až nemáte zbytočné peniaze, takýto asistenti sa nachádzajú aj v najnovších android, aj apple zariadeniach. Nevýhodou týchto asistentov na mobiloch je, že aby ste ich zaktivovali musíte mať pri sebe mobil. Taký domáci asistent vás počuje hocikedy z hocikade vášho bytu. Ale najväčšia nevýhoda spočíva v tom že to je momentálne iba v angličtine. Preto treba ovládať na vyššej úrovni angličtinu inak s tým veľa vecí neurobíte.
Na záver
Hlasový asistenti sú určite pomôcka do života. Je na vás či si jedného kúpite domov, alebo budete ho používať v mobile. Je len otázkou času kedy to bude mať každá druhá domácnosť.