Ceny ropy vzrástli v pondelok, keď Čínska priemyselná produkcia a maloobchodné dáta prevýšili očakávania, hoci zisky boli limitované celkovými číslami, ktoré ukazujú najpomalší štvrťročný ekonomický rast krajiny za posledné desaťročia.
Pozitívne Čínske údaje môžu naznačovať skorý úspech vládneho stimulačného úsilia a potenciálne väčší dopyt po rope v druhej najväčšej ekonomike Sveta.
Obidve zmluvy minulý týždeň zaznamenali najväčšie týždenné zisky v troch týždňoch v oblasti znižovania produkcie nafty v USA a diplomatického napätia na blízkom východe.
Analytici ANZ banky uviedli, že dovoz Čínskej nafty medziročne stále pôsobil impozantne, aj keď dovoz klesol v júni na druhý priamy mesiac.
Výkonnosť CN ropy vzrástli na rekordných 13,07 milióna barelov denne v júni, čo je o 7,7 percent viac ako v predchádzajúcom roku, po spustení dvoch nových veľkých rafinérií, oficiálne dáta sa objavili v pondelok.
Hospodársky rast len o 6,2 percent v druhom štvrťroku 2019 – najslabší za 27 rokov – však poukázal na vplyv napätia v oblasti obchodu s Washingtonom a poukázal na možnosť, že na začatie hospodárstvo bude potrebné viac stimulov.
Napriek prímeru dohodnutému medzi CN a US prezidentmi minulý mesiac, obchodná vojna zostáva nevyriešená.
Mesačná správa Medzinárodnej agentúry pre energiu v Paríži v piatok uviedla, že bohatá produkcia a pomalý rast by zvýšil nadmerné dodávky nafty na trhy do roku 2020.
„Základnou myšlienkou je, že v druhej polovici tohto roka dôjde k určitému vyčerpaniu globálnych zásob nafty, po čom však bude nasledovať neutíchajúci rok 2020, najmä prvých šesť mesiacov budúceho roka,“ povedal analytik PVM Tamas Varga.
Refinérie na ceste tropickej búrky Barry pokračoval v prevádzke, hoci búrka znížila surový výkon US zálivu Mexického zálivu o 73%, čo je 1,38 milióna barelov denne.