Viac ako polovica vážnejších detských zranení sa stane u vás doma, alebo v okolí domu. Najohrozenejšou vekovou kategóriou sú deti do 14 – tich rokov.
Veľkým strašiakom sú popáleniny. Nielenže veľmi bolia, ale aj desivo vyzerajú. Malé deti sú ohrozené parou, alebo horúcou vodou. Naopak staršie si chcú všetko overiť a vyskúšať. Dochádza tak k popáleniu pri priamom styku s ohňom, alebo šporákom. Dávajte si pozor a nikdy nenechávajte rozpálený šporák bez dozoru. Najlepším riešením je ho umiestniť tak, aby bol čo najďalej mimo dosah detí. Tak ako aj zapaľovače, zápalky a zápalné zariadenia.
Tak ako deti všetko chytajú, tak chcú aj všetko zjesť. Tu prichádza na rad ďalšie nebezpečie v dome. Lieky, chemikálie, čistiace prostriedky, to všetko by naše deti chceli ochutnať, chytiť, zahrať sa s tým. Lieky máme zväčša schované v policiach, alebo zásuvkách, kde ich dieťa nenájde. Čistiace prostriedky sú ale väčším nebezpečím. Majú krásne farebné obaly, pekne voňajú a často ich máme napríklad na zemi pri toalete. Práve chemikálie sú viac nebezpečné ako lieky. Preto pri deťoch myslite na to, že ich treba mať pod zámkom, schované tak, aby sa k nim dieťa nedostalo. Ak sa stane, že predsa len ochutnajú niektorý z čistiacich prípravkov, ihneď volajte pohotovosť.
Ak bývate v rodinnom dome, veľkou nástrahou sú schody. Myslite na bezpečné zábradlie. Dôležitá je aj podlaha, ktorá sa nešmýka, alebo behúne. Vo veľkých záhradách máme často bazén. Nikdy nenechávajte dieťa čo i len minútu pri bazéne bez dozoru. Ak sa dá, bazén zakrývajte v čase, keď ho nevyužívate. Výborné by bolo mať okolo bazénu oplotenie, ktoré zabráni vstupu vášho dieťaťa. Utopenie hrozí aj v domoch, kde bazén nie je. Stačí vedro na umývanie podlahy a nebezpečná situácia môže nastať napríklad v okamžiku, keď si odbehnete pre čistiaci prípravok. Voda vo vani je veľkou hrozbou. Pri kúpaní nikdy neodchádzajte od dieťaťa. Všetko si vopred pripravte, aby ste si nemuseli odskočiť čo i len na sekundu. Nezabúdajte po kúpeli vaňu vypustiť.