Tovar ktorému za pár dní končí záruka, vieme nakúpiť naozaj za veľmi výhodné ceny. Určite sa jedná o dobrý spôsob, ako ušetriť nemalé peniaze z rodinného rozpočtu. Pri niektorých výrobkoch je takýto nákup úplne bezpečný. Hlavne ak hovoríme o cestovinách, pasterizovaných produktoch, syroch, koreniach, čajoch, olejoch, alebo iných potravín, ktoré majú dlhú dobu spotreby. Nájdu sa však aj také, ktoré by sme kupovať nemali. Po ich rozbalení totiž môžeme byť veľmi nepríjemne prekvapení.
Prvou rizikovou potravinou je určite mäso, a to hlavne to vákuovo balené. Po prvé nemáte ako zistiť, či je mäso v poriadku. Ak ho doma otvoríte môže už nepríjemne zapáchať. Je nám jasné, že nie je vhodné na konzumáciu. Ak chcete pri nákupe ušetriť, nakupujte len mäso z obslužných pultov, kde si viete jeho kvalitu skontrolovať priamo na mieste. Avšak aj v tomto prípade, by ste ho mali skonzumovať čo najskôr, ideálne ešte v ten deň, keď si ho donesiete domov. Pri údeninách ako je napríklad klobása, slanina, alebo saláma, v podstate nič neriskujeme. Rovnako aj šunka, alebo párky, nemôžu byť deň či dva po skončení záruky žiadnym spôsobom nekonzumovateľné.
Vyhnite sa aj nákupu polotovarom, ktoré nie sú hlboko zmrazené. Väčšinou ide o potraviny, ktoré sú už tepelne upravené, takže ak postoja dlhšiu dobu, zvyknú sa pomerne rýchlo kaziť.
Ďalšou rizikovou skupinou je ovocie a zelenina. Vyhnite sa hlavne nákupu produktov, ktoré sú zabalené vo fólii, alebo mikroténovom vrecúšku. Bývajú zaparené, takže sa veľmi rýchlo skazia. Taktiež šaláty, ktoré sú už umyté, alebo narezané, môžu v obchode vyzerať celkom fajn, ale na druhý deň už budú nekonzumovateľné. Ak kupujete akúkoľvek zeleninu s končiacim dátumom spotreby, mali by ste ju spracovať čo najskôr. Už za deň či dva, môže nepríjemne zhorknúť, zvädnúť, stvrdnúť a byť veľmi nelahodná.