Internet: dobrý sluha, zlý pán

Domácnosť bez internetu by dnes bola najskôr zrovnávaná s jaskyňou. „Byť online“ má samozrejme nespočetné množstvo výhod, avšak nezabúdajme na tých najmenších. Na jednej strane by bolo nerozumné deťom zakazovať pracovať s internetom a počítačom. V dnešnej dobe sa bez týchto zručností nezaobídeme ani pri obyčajnom objednávaní lístku na vlak. Na strane druhej, by rodičia nemali zanedbávať takzvané nástrahy internetu.

hry na počítači
 
Nevhodný obsah na internete
 
Každý používateľ internetu sa už určite stretol so situáciou, že omylom klikol na stránku s obsahom, ktorý nepatrí detským očiam. Nevhodný obsah sa vás teda týka aj v prípade, že svojmu dieťaťu bezhranične dôverujete. Preto by rodičia nemali  nikdy zanedbávať kontrolu. Ak nechcete siahať po vymoženostiach rôznych aplikácií, ktoré slúžia podobne ako rodičovská poistka na televízore, všímajte si čo vaše dieťa na internete vyhľadáva.
 
Operátor sa o deti postará za vás
 
Väčšina mobilných operátorov dnes ponúka rôzne  balíky pre rodiny s deťmi. Súčasťou produktu býva aplikácia, vďaka ktorej môžete jednoducho kontrolovať čo si vaše ratolesti na internete prezerali. Navyše sa za vás postará aj o to, aby sa deti nedostali k nehodným stránkam- jednoducho ich automaticky zablokuje. Niektoré z týchto aplikácií majú i funkciu časového zámku. V praxi to znamená, že viete nastaviť čas, ktorý dieťa môže stráviť na internete, alebo hraním hier.
 
Digitálne rodičovstvo
 
Výraz, s ktorým sa stretnete čím ďalej, tým častejšie. Ide o to, ako vzdelávať svoje dieťa ohľadom používania internetu, alebo počítačov vo všeobecnosti. V prvom rade je potrebné sa s deťmi rozprávať. Na internete môžete nájsť množstvo online workshopov, testov alebo videí na túto tému. Ak teda neviete ako na to, nehanbite sa zistiť si to na webe. Nezabúdajte, že žiadna aplikácia nenahradí výchovu.
 
mobil

Zopár faktov na záver
 
 

  • najväčším lákadlom pre deti, sú online hry. Mnoho rodičov nemá túto aktivitu v láske, avšak aj vďaka hrám sa deti môžu rozvíjať a vzdelávať. I tu platí- všetkého veľa škodí.
  • rýchly prístup k informáciám deti tiež motivuje k sebavzdelávaniu. Informácie vyhľadané na webe im pomáhajú taktiež pri príprave do školy. Zakazovať „surfovanie na nete“  teda nie je rozumné.
  • deti do veku 10 rokov najradšej na internete vyhľadávajú videá. Práve v tomto prípade, by mali byť rodičia ostražitý
  • vek kedy deti začnú používať internet každým rokom klesá
  • iba menej ako 5 % detí, vo veku 10 až 11 rokov nevlastní vlastný smartphone s pripojením na internet