V dnešnej dobe si čoraz viac a viac domácností vyberá obnoviteľné zdroje energie, ako zdroj pre elektriku, teplú vodu či vykurovanie. Je tomu tak kvôli ochrane životného prostredia, ale aj kvôli návratnosti, ktoré tieto zdroje ponúkajú. Dobrou správou je, že štát pod záštitou Ministerstva životného prostredia ponúka dotácie na slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, fotovoltaiku alebo na veterné turbíny. Ak máte záujem o dotácie na slnečné kolektory, či ostatné spôsoby šetrenia energie, podrobne si prečítajte pravidlá na internetovej stránke Zelená domácnostiam. Tam sa dozviete všetky potrebné informácie, čo urobiť, aby ste spomínané dotácie od štátu dostali.
Podmienky pre získanie dotácie na slnečné kolektory
Slnečné kolektory slúžia na prípravu teplej vody a na podporu vykurovania. Teplú vodu používame každodenne či už na sprchovanie, kúpanie, pranie oblečenia a bielizne, umývanie riadov či dlážky. Taktiež mať teplý dom či byt je tiež veľmi dôležité či už kvôli deťom alebo starším ľuďom. Jednoducho bez teplej vody a tepla si už nevieme predstaviť svoj život. Dotácie na slnečné kolektory sa prednostne podporujú pre kolektory s priemernou plochou okolo 5m2. Takýto priemer kolektora má dostatočný tepelný výkon na prípravu teplej vody pre klasickú slovenskú domácnosť v rodinnom domčeku.
Slnečné kolektory sú pokrokovejšia možnosť vykurovania domácnosti
Princíp činnosti slnečných kolektorov spočíva v tom, že využívajú energiu zo slnečného žiarenia. Toto slnečné žiarenie sa využíva na ohrev vody. Výhodou slnečných kolektorov je teda taká, že znižujú potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja. Touto jednoduchou inštaláciou do Vašej domácností sa dá teda efektívne šetriť životné prostredie aj Vaše ťažko zarobené peniaze.
Dotácie na slnečné kolektory sú určené pre kolektory, ktoré spĺňajú špeciálne technické podmienky. Kolektor musí mať vydaný doklad o výkone v určenom skúšobnom protokole. Testovacie podmienky na slnečný kolektor sú pri 1000W/m2 a teplotný rozdiel je 30 °C.
Ak teda rekonštruujete starší dom alebo ste sa pustili do novostavby majte na pamäti možnosť dotácie na slnečné kolektory, tepelné čerpadlo či fotovoltaické panely. Vstupná investícia môže byť síce vyššia avšak návratnosť a šetrenie životného prostredia stojí za to. Navyše prečo nevyužiť spomínané dotácie na slnečné kolektory, keď sú dostupné? Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie. Príspevok síce neuhradí všetky náklady, ale vždy lepšie ako nič. V prípade otázok navštívte internetovú stránku Zelená domácnostiam a odborníci Vám zodpovedajú na všetky Vaše otázky.